Lalka

“Lalka” czyli najważniejsza polska powieść z okresu pozytywizmu, którą musisz przeczytać!

Powieść Bolesława Prusa, po którą każdy, kto kocha literaturę, musi sięgnąć!

Świetna lektura do matury “Lalka”” to jedno z najważniejszych dzieł w historii polskiej literatury z okresu pozytywizmu, które powstało w 1890 roku. Autorem tej powieści był wybitny pisarz, czyli Bolesław Prus. Książka ta sprawi, że odwiedzisz Warszawę z przełomu XIX i XX wieku. Dzieło to przedstawia historię nieszczęśliwej miłości, która wzbudza emocje w każdym pokoleniu czytelników, którzy zdecydują się sięgnąć po tę powieść!

“Lalka” to opowieść, w której głównym bohaterem jest Stanisław Wokulski, który jest przedsiębiorcą. Mężczyzna zakochuje się w Izabeli Łęckiej, która jest młodsza od niego i pochodzi ze starego i szanowanego, lecz zubożałego arystokratycznego rodu. W książce tej Bolesław Prus przedstawia dzieje tej nieszczęśliwej miłości, jednocześnie ukazując społeczeństwo zamieszkujące Warszawę w XIX i XX wieku.

Ta druga powieść w karierze Bolesława Prusa sprawiła, że jej autor zapisał się już na zawsze złotymi literami w historii polskiej literatury. Jeśli lubisz literaturę i fascynuje Cię okres pozytywizmu, to zdecydowanie powinieneś bądź powinnaś sięgnąć po to fenomenalne dzieło!

Bolesław Prus – polski pisarz, który zapisał się w historii literatury!

Autor takich niesamowitych dzieł, jak między innymi: “Katarynka” (1880), “Kamizelka” (1882), “Z legend dawnego Egiptu” (1888), “Lalka” (1890), “Faraon” (1897), czy “Dzieci”(1908), czyli Bolesław Prus urodził się w Hrubieszowie 20 sierpnia 1847 roku. Zanim ten niesamowicie utalentowany artysta został jednym z najwybitniejszych polskich autorów okresu pozytywizmu, pracował między innymi jako: dziennikarz, fotograf, ślusarz oraz tłumacz. “Nasze grzechy” był debiutanckim artykułem Bolesława Prusa. Pracę felietonisty początkowo mężczyzna traktował jako dobry sposób, żeby sobie dorobić, gdyż w tamtym czasie Prus był kasjerem w banku. Kiedy w 1883 roku upadło prowadzone przez artystę czasopismo “Nowiny”, to pisarz postanowił, że tworzenie książek będzie jego głównym źródłem dochodu. “Placówka” była pierwszą powieścią, która Bolesław Prus wydał w 1886 roku. Cztery lata po premierze tej książki Prus wydał swoje najbardziej znane dzieło, którym była “Lalka”. Powieść ta sprawiła, że mężczyzna zyskał sławę i już na stałe zapisał się w historii polskiej literatury. Bolesław Prus, który był jednym z najwybitniejszych polskich pisarzy okresu pozytywizmu, zmarł 19 maja 1912 roku w Warszawie.

About the Author

Related Posts