Miłość w klasycznej literaturze

Historie miłosne można znaleźć w ofercie każdej księgarni. Odnajdziemy tam wszystko – od pełnych humoru powieści po mroczne, zagmatwane perypetie tajemniczych bohaterów. Wielu czytelników chętnie sięga po nowe pozycje, bestsellery prosto spod pióra uznanych autorów. Warto jednak także wrócić do klasyki – historii, które przetrwały stulecia i nadal dają wiele radości molom książkowym. Takie pozycje, jak “Dziwne losy Jane Eyre” czy “Lalka” nadal mogą dostarczyć niezwykłych emocji i zainspirować do ważnych, życiowych refleksji.

“Pani Bovary” Gustawa Flauberta

To historia kobiety, która nie mogła pogodzić się z tym, że życie daje jej tak mało. Jej marzycielska natura nie znosiła nudnego życia u boku nieciekawego męża. Dlatego tytułowa bohaterka szukała piękna i niezwykłości, gdzie tylko mogła, na przykład w pięknych przedmiotach, które kupowała bez opamiętania. Wkrótce jednak jej uwagę przyciągnął pewien mężczyzna…

“Lalka” Bolesława Prusa

Z pewnością każdy słyszał o genialnej powieści naszego pisarza. Możemy poznać z niej realia życia w dawnej Polsce, tamtejsze obyczaje i nierówności społeczne. Z powodu tych ostatnich książkowa historia miłosna trafia na wiele przeszkód. Stanisław Wokulski zakochał się w arystokratce, choć sam nie był arystokratą. Dlatego mimo wielu starań nie mógł zdobyć serca dumnej Izabeli Łęckiej. Czy uda mu się kiedyś przekonać ją do siebie?

“Dziwne losy Jane Eyre” Charlotte Brontë

Jest to powieść o skromnej, nieznającej życia guwernantce, która pokochała swojego pracodawcę. Nic jednak nie mogło być zbyt proste dla kobiety, którą od dzieciństwa los nie rozpieszczał. Pan Rochester wyraźnie czuje do panny sympatię, chętnie z nią rozmawia i dzieli się swoimi przemyśleniami. A jednak powszechnie znana jest informacja o jego zalotach do innej, znacznie lepiej prosperującej kobiety. Poza tym w domu pana Rochestera wyraźnie dzieje się coś niedobrego.

“Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego

Tak, w tej szkolnej lekturze można odnaleźć zadziwiająco bezwstydne romanse. Trzeba jednak doczytać do drugiej części powieści, bo to tam główny bohater – Cezary Baryka – trafia do wiejskiego majątku – Nawłoci. Poznaje trzy kobiety. Z każdą z nich przeżywa coś szczególnego. Nie przeszkadza mu to, że do jednej nic nie czuje, drugą gardzi, a trzecia ma narzeczonego. 

Stefan Żeromski potrafił opisać miłosne podboje Cezarego ze znawstwem i humorem. Pokazał, jak gorące uczucie działa na młodego człowieka, który nie boi się wojny czy śmierci i potrafi być równie odważny w miłości. Żeromski nie szczędzi czytelnikowi opisów tajnych schadzek i namiętnych pocałunków.

About the Author

Related Posts